BİLGİ & REZERVASYON 02664000483

Ivy Terrace Ayvalık Otel Özellikleri

Bölge Bilgileri

Ayvalık köyünün Şeytan Sofrası zirvesinde bulunan Ivy Terrace Hotel, yapıldığı yer itibari ile çok özel bir konumdadır. Odaların hepsi Ayvalık Körfezini, Ayvalık Adalarını ve Cunda Adasını kuşbakışı görür.

Zirvenin bulutalara gömüldüğü günlerde IVY bulutların üzerinde kalır. Sisler dağılmaya başladığında adaların efsanelerini yaşarcasına Güneş ışıklarının arasından su damlacıkları denize akar. Gökyüzünde ki yıldızlar elinizle tutacakmışscasına yakın gelir size. Gün doğarken Ayvalığın tertemiz havası, IVY'nın muhteşem manzara seyri ile müthiş bir dinginlik verir insana. Günün erken saatlerinde Ivy Terrace Hotel içeriye girdiğinizde orta çağın mistik havasını solumaya başlarsınız. Beyaz ışığın kullanılmadığı otelde her taraf loştur. Sarı ışık kullanılmış; Ruhunuzu, gönlünüzü ve gözlerinizi dinlendirmek adına otelin her yerinde mumlar yanar.

Tatil Aktiviteleri
Dinlenirken aynı zamanda binlerce yıllık tarihin kalıntılarını gezerek tatilinizi çok daha zevkli hale getirebilirsiniz.
Doğa ve Tarih İçiçe...

İlk önce merkezden başlayalım. Ayvalık gezilecek yerler listemizdeki birçok önemli yapı şehrin merkezinde yer alıyor. Başta Ayvalık’ın Tarihi Rum Evleri olmak üzere, Ayvalık Limanı, Atatürk Bulvarı, Ayazma Kilisesi, Saatli Camii, Taksiyarhis Anıt Müzesi, Çınarlı Camii ve Hamidiye Camii bu bölgede gezip görebileceğiniz en önemli yapılar.
Yine bu bölgedeki Talatpaşa Caddesi ise bölgenin ufak ama hareketli ufak caddesi. Meşhur Güler ve İmren Pastaneleri bu cadde üzerinde yer alıyor. (Pastanelerle ilgili detaylı bilgiler yazı devamında.) Akşamları bu cadde üzerinde ufak hediyelik eşya pazarı kuruluyor.
Çarşı içinde yer alan yerleri gezmenin en kolay yolu yürümek. Bölgede trafik ve park biraz sıkıntılı. Çarşı içerisinde ve liman yakınlarında ufak tefek otoparklar var. Bana kalırsa en kolay yere aracınızı koyup gezmeye yürüyerek devam edin.
Çarşı içerisinde en dikkat çeken bölümlerden biri de şüphesiz Tarihi Ayvalık Evleri. Ayvalık’ta toplam 1860 adet tescilli ev var. Bu açıdan ülkemizin en fazla kayıt altına alınan tarihi evi bu bölgede yer alıyor.
Taş işçiliği ile dikkat çeken evler Rum ustaların ellerinden çıkmış. Bölgeye has olan sarımsak taşı kullanılarak yapılan evlerin benzerleri bulunmuyor. Küçük ve bitişik nizam olarak inşa edilen evler genellikle 2 ve 3 katlı.
Muhteşem tahta ve taş işçiliği, pencereleri, kapıları, ferforjeleri ile sizi tarihte bir yolculuğa çıkarak olan evler arasında dolaşırken biraz zorlanabilirsiniz. Dar ve Arnavut kaldırımlı sokaklarda yolların ortaları biraz çökük ve taşlık. Bizim gibi bebek arabası ile gezen çiftler biraz sıkıntı yaşayabilir.
Tarih ve Tarihi Mekanlar

İlyada destanından Sarı kıza pek çok efsaneye konu olan Kaz Dağları (Mount Ida) Mitelojide Zeus ve Afrodit’e (Aphrodite) ev sahipliği yapmış, Truva (Trojan) savaşlarına tanık olmuştur. Antik çağların en önemli yerleşim yerlerinden, Aristo’nun da bir dönem yaşadığı Assos, Athena Tapınağı, Amfi tiyatro, Nekrapol ve diğer eserler ile derin bir tarihi barındırıyor.
Geniş bir alana yayılan Kaz Dağları'nda elinizi attığınız her yerden tarihi ve doğal bir güzellik fışkırıyor. Mitolojik ismi İda Dağı olan Kaz Dağları, farklı efsanelerin baş mekanı olarak geçiyor.
Dağın adının Giritli denizciler tarafından, Girit'te Zeus'un doğduğu İda Dağı'na atıfta bulunmak için İda konduğu yer alıyor Yunan mitolojisinde. Paris'in Altın Elma'yı Afrodit'e vermesi sonucu, dünyada ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olması, bu güzellik yarışmasının sonuçları nedeniyle de tarihte meşhur Troya savaşlarının çıkması da mitler arasında yer alıyor. Sarıkız'ın hüzünlü öyküsü ve kavuşamayan genç aşıklar Hasan ile Emine'nin hikayeleri de Kaz Dağları'nın Türk efsanelerinden.
Homeros, ünlü İlyada destanında da "bol pınarlı, vahşi hayvanlar anası" diye bahsediyor Kaz Dağları'ndan. Dağın her yerinde bin 500 metre rakımda dahi yaz kış suyu olan kaynaklar, Edremit, Akçay ve Altınoluk'un ihtiyacını karşılayan eriyen kar sularından bol soğuk suyu Homeros'un destanını doğrular gibi.
Çevredeki Yerleşim Yerleri

Kuzey Egenin tarih kokan pek çok şirin yerleşim yerinin ortasında bulunmaktayız.
Batıda Küçükkuyu, Assos, Kuzey batıda Geyikli, çok yakınında Yeşilyurt, Adatepe köyleri, doğuda Güre, Akçay, güneyde Cunda adalası bulunmaktadır.

Ayvalık ve çevresi, doğal güzelliği kadar arkeolojik kalıntılar açısından da hayli önemlidir. Behramkale’deki Assos, Altınoluk’ta Antandros, Gargara ve Lamponeia kalıntıları, Burhaniye-Ören’deki antik kent Adramytteion, Ezine yakınlarındaki Nean Neandria kenti, bugünkü Odun İskelesi’nde bulunan Aleksandria Troas, Bayramiç yakınlarındaki Skepsis ve Kebrene kalıntıları bölgenin arkeolojik zenginliğinin en önemlileridir. Kaz Dağı, ilginç bitki örtüsü, iklim ve toprak yapısı sayesinde bölgede devamlı olarak yüksek oksijen ve düşük nemli bir hava hakimdir. Kaz Dağı Milli parkı endemik bitki türleri ile dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akımına uğramaktadır. Bölgenin zeytinyağı pek çok farklı otorite tarafından dünyanın en nefasetli zeytinyağı olarak seçilmiştir. Endemik bitkileri ve yeşilin her tonuna rastlayabileceğiniz doğası, doğa yürüyüşleri gerçekleştirebileceğiniz onlarca güzergah, hüzünlendiren efsaneleri Kaz Dağları'nın vaat edip de gerçekleştirdiklerinden. Yeşilin tonlarıyla bezenmiş bir tablo gibi duran Kaz Dağları'nda bir gününüzü dolu dolu geçirebileceğiniz pek çok gidilecek ve görülecek yer var. Şahindere Kanyonu, Ayazma, Sütüven göletleri gibi doğal güzellikler, taş evleri ile dikkat çeken köyler, orman gözetleme kulelerinin yer aldığı manzara noktaları, şifalı sular, Sarıkız Şenlikleri ile dikkat çeken Sarıkız Tepesi....

Konaklama Politikası

Restaurant (Açık Büfe Yemekler)
Snack Bar (Aparatif Yiyecekler)
Havuz Bar(Sıcak-Soğuk İçecekler)
Teras Cafe(Sıcak-Soğuk İçecekler)

Konsept


 • Açık Havuz
 • İnternet Erişimi
 • Otopark
 • Lobby Bar
 • Ana Restaurant
 • Fotoğrafçı

Odalar

Otantik dekorasyonu, ilginç detayları gelen konukları şaşırtmaktadır . Odaların ve suitlerin kapıları Paris Bastille'den esinlenerek yapılmışıtır.
Venedik'ten getirilen duvar süslemeleri, mitolojinin canlandırdığı çok sayıda tablo ve daha bir çok özel ayrıntı sizleri beklemektedir...

Odalarda,
107 ekran LCD Televizyon
Split Klima
Para kasası
Minibar
Fön Makinası
Çay-Kahve için Kettle

 • Balkon
 • Saç Kurutma Makinesi
 • Televizyon
 • Telefon
 • Parke
 • Wc
 • Kasa
 • İnternet Bağlantısı
 • Merkezi Klima
 • Split Klima

Otel Bilgileri

Otelimiz Ayvalık-Sarımsaklı Şeytansofrası yolu üzerinde 10 dönüm arsa üzerinde kurulu bulunmaktadır.
Konaklama üniteleri 15 ayrı bloktan oluşmaktadır.Ayrıca,Lobby-Resepsiyon ve Restaurant-Mutfak bölümü
olan 2 ayrı ana bina bulunmaktadır.Açık otoparkı mevcuttur.
Mini Market Mevcuttur.

HAVUZLAR
Karma Havuz 1 adet derinlilk 1,5 m
Bayan ve Çocuk havuzu 1 adet derinlik 1,5 m (etrafı kapalı)
Mini Çocuk Parkı

Otel Konum


 • Şehire Yakın
 • Denize Sıfır
 • Eğlence. Mrk. Yakın

Servisler

Amerikan Bilardo
Masa Tenisi
Langert

Ulaşım

Balıkesir'in Ayvalık İlçesi Sarımsaklı mahallesinde bulunan Ivy Sailing Resort Hotel'e karayolu, havayolu ve deniz yoluyla ulaşılabilir.
Sarımsaklığa uzaklığı 2 km
Ayvalık şehir merkezine uzaklığı 7 km.
Edremit havaalanına uzaklığı 40 km.
Balıkesir Kocaseyit Uluslararası Havalimanına 49 km
Balıkesir'e 136 km
İzmir'e 150 km
Çanakkale'ye 156 km
İzmir havaalanına uzaklığı 170 km.
İstanbul'a 426 km
Ankara'ya 680 km